wtorek, 10 listopada 2015

Dziś trochę o sztucznym miodzie.
Jak sama nazwa wskazuje uzyskuje się poprzez rozkład cukrów złożonych sacharozy lub izoglukozy na cukry proste w procesie podgrzewania w roztworze z dodatkiem słabych kwasów jako katalizatorów. By uzyskać odpowiedni kolor i barwę dodawane są również barwniki oraz aromaty. Sztuczny miód nie zawiera unikatowych składników obecnych w miodzie naturalnym. Dlatego nie posiada właściwości leczniczych, smakowych i zapachowych charakterystycznych dla naturalnego miodu.
Dlaczego w ogóle powstaje zatem?
Spowodowane jest to wielkim popytem i małą podażą. W Unii Europejskiej rocznie produkuje się ok. 220 tys. ton prawdziwego miodu, a importuje z krajów trzecich blisko 140 tys. ton miodu sztucznego, co stanowi ok. 40% spożycia. Głównymi dostawcami miodu do UE są Chiny i Argentyna.
Drugą przyczyną jest po prostu nieznajomość odróżnienia miodu sztucznego od naturalnego.
Jak zatem go rozpoznać? Jest na to kilka metod. Najważniejszą jest kupowanie miodu od znanego nam dostawcy. Lepiej kupić u "znajomego" trochę drożej, niż u osoby, która np. "dokarmia" pszczoły syropem z cukrem. Także kupno w sklepie wiąże się z ryzykiem, gdyż przepisy w tej kwestii nie są dokładnie sformowane i nawet patrząc na etykietę nie dowiemy się, czy miód jest naturalny (może być zmieszany np. z miodem chińskim w odpowiednich proporcjach i wtedy producent nie musi takiej informacji podawać)
Jak zatem sprawdzić czy miód jest naturalny?
Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem jest sprawdzenie czy się krystalizuje. Jest to czasochłonne, jednak warto zakupić więcej miodu by to sprawdzić i mieć później pewność co do miodu ze źródła. gdzie dokonaliśmy zakupu. Jeśli miód trzymamy w normalnych warunkach domowych kilka miesięcy, a jest on nadal w formie płynnej to jest on sztuczny. Miód naturalny się krystalizuję i to nie jest jego wada wręcz przeciwnie! Inną metodą jest nabranie płynnego miodu na łyżkę. Jeśli ma on tendencję do "rwania" podczas spływania z łyżki, to też nie za dobrze i nim świadczy. Można też do szklanki wlać chłodną wodę, a do niej powoli wlać kilka łyżek miodu. Czysty miód rozpuszcza się powoli i spływa nieprzerwanym strumieniem, układając się na dnie szklanki. Miód z dodatkiem wody czy cukru szybciej rozpuszcza się w wodzie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz